poniedziałek, 22 lipca 2013

Fasolka szparagowa i kapusta włoska z wody.

Warzywa z wody z bułeczką tartą zrumienioną na maśle... Wspomnienie smaków dzieciństwa.
Dzisiaj dwa z nich - fasolka szparagowa i kapusta włoska. Przygotowuje się je tak samo, połączyłam je więc w jednym temacie.
Wydawałoby się, że nic łatwiejszego, niż ugotować warzywa w wodzie. Jednak są pewne zasady, które trzeba poznać, by gotować prawidłowo. Młodym gospodyniom często brakuje tej wiedzy. Pamiętam jeszcze, jak sama będąc młodziutką panią domu - żoną i mamą dwójki szkrabów - przeszukiwałam książki kucharskie, czasopisma kulinarne itp. Co więcej, jeszcze dzisiaj niejednokrotnie zaglądam do literatury fachowej, by sprawdzić jak długo coś powinno się gotować, ile wody dać na daną ilość kaszy, jakie proporcje składników zastosować. Dlatego wiem, że szczególnie młodym dziewczynom trzeba podać rękę i poprowadzić krok po kroku.

warzywa z wody z bułką tartą
Będą ci potrzebne:
nieduża główka kapusty włoskiej
fasolka szparagowa
sól
masło i bułka tarta
opcjonalnie ziarna sezamu i koperek
kapusta włoska
Z kapusty usuń zewnętrzne, podniszczone liście. Przekrój na ćwiartki. Ugotuj w osolonej wodzie.
Możesz to zrobić na dwa sposoby:
1) W odpowiednio dużym garnku zagotuj wodę z solą. Do wrzącej włóż kapustę. Wody powinno być tylko tyle, by prawie całkowicie przykryła kapustę. Przykryj garnek, by jak najszybciej doprowadzić do ponownego zawrzenia. Wówczas na chwilę zdejmij pokrywkę, by nieładnie pachnące olejki eteryczne mogły się ulotnić. Zabieg ten usuwa także nieco goryczki z kapusty. Następnie znów przykryj garnek i gotuj ok. 20 min. Sprawdź miękkość wbijając w kapustę widelec.
2) Włóż ćwiartki kapusty do odpowiednio dużego garnka. Na dno wsyp odpowiednią ilość soli (na niewielką kapustę ok. 2 płaskie łyżeczki). Zagotuj wodę w czajniku. Wrzątkiem zalej kapustę, tak by prawie całkiem została przykryta. Dalej postępuj jak wyżej.
Ugotowaną kapustę wyjmuj łyżką cedzakową na durszlak, by spomiędzy liści odsączyć wodę. Przełóż na talerze. Polej bułką tartą zrumienioną na maśle. Jeśli chcesz, możesz do bułki dodać szczyptę sezamu. Na koniec posyp drobno posiekanym koperkiem lub natką pietruszki.
żółta fasolka szparagowa
Fasolkę przygotuj obcinając jej oba końce. Następnie opłucz i odsączoną umieść w garnku. Postępuj tak, jak opisałam wyżej. W ten sam sposób możesz ugotować kalafior, brukselkę, czy brokuły.

Należy przestrzegać jednej zasady - warzywa wkładamy do osolonego wrzątku, nigdy  do zimnej wody. (przeciwnie gotując zupę - solimy pod koniec gotowania).
fasolka szparagowa z bułką tartą



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz