sobota, 16 marca 2013

KLASYCZNA SAŁATKA GRECKA

Ściślej to będzie przepis na klasyczną sałatkę kreteńską, bo właściwie tylko na tej jednej greckiej wyspie spędziłam 2 tygodnie, z niejednego pieca chleb jedząc :). Zjeździliśmy Kretę wzdłuż i wszerz, jedliśmy Greek Salad (Ελληνική σαλάτα) nawet dwa razy dziennie - i w wielkich kurortach, i w górskich, zupełnie nieturystycznych wioseczkach, i w barach na plaży. Zawsze skład był ten sam. 
Przepyszne pomidory i ogórki, dojrzewające na żyznych kreteńskich polach, pod palącym słońcem południa, czerwona cebula krojona w pióra, zielona papryka, czarne pomarszczone oliwki z pestką, solidny plaster fety, a wszystko posypane mieszanką ziół i polane najlepszą w świecie kreteńską oliwą. Rozkosz dla podniebienia. Po powrocie do domu próbowałam odtworzyć ten smak, jednak z naszych warzyw i naszej niby-fety nigdy nie udało mi się osiągnąć tamtego niezapomnianego smaku, pomimo przywiezionej specjalnej mieszanki ziół i tej cudownej oliwy. 
Sałatka grecka na Krecie
 Ucztujemy w jakiejś wiejskiej tawernie wysoko w górach w drodze do wąwozu Samaria.
 W tawernie na plaży w Stavros. 
A tu już moje próby odtworzenia smaku prawdziwej sałatki greckiej. Warzywa nasze, krajowe, feta w kostkach udająca grecką, oliwki czarne, pomarszczone i z pestką, ale nie greckie, tylko marokańskie, bo tylko takie udało mi się zdobyć. Mieszanka ziół oryginalna, grecka.
sałatka grecka
Oto efekt moich starań. Wizualnie podobna, ale brak jej doskonałości tamtych warzyw.5 komentarzy:

 1. pychaaa a dzisiaj robię dzięki za przypomnienie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak tak, sezon w pełni więc trzeba korzystać ze świeżych warzyw :) Pozdrawiam i życzę smacznego!

   Usuń
 2. apetycznie wygląda

  OdpowiedzUsuń
 3. It’s nearly impossible to find well-informed people about this topic, but you sound like you
  know what you’re talking about! Thanks

  Also visit my page what are healthy relationships; aixpan.com,

  OdpowiedzUsuń